ERGEN VE YETİŞKİNLERDE KEKEMELİK TERAPİSİ

ERGEN VE YETİŞKİNLERDE KEKEMELİK TERAPİSİ

 

KONEF GAZİANTEP
ERGEN VE YETİŞKİNLERDE KEKEMELİK

Kekemelik Nedir?

 

Kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve ritmi ile ilgili bir iletişim bozukluğudur.

 

Akıcı konuşmada ritim ve zamanlama büyük önem taşır. Hız, vurgulama ve doğru yerde duraklamalar açısından farklılıklar olsa da akıcı konuşmada sözcükler ve sözcük grupları kendiliğinden akar. Akıcılıkta ortaya çıkan bozukluklar, uygun olmayan duraklamalar, tekrarlar ve benzer problemler konuşmanın doğal akışını etkiler.

 

Ses, hece ve sözcüklerde uzatmalar, tekrarlar veya duraklamalarla ortaya çıkan konuşmanın akıcılığının bozulduğu  durum “kekemelik” olarak adlandırılır.

KONEF GAZİANTEP DİL VE KONUŞMA BOZUKLUKLARI

Kişinin ne konuştuğundan çok nasıl konuştuğu dikkat çekmeye başlar. Konuşan kişi de dinleyenler gibi durumu fark ettiğinde, konuşma güçlüğüne korku ve endişe de eşlik eder. Bazı durumlarda belirgin yüz ve vücut hareketleri konuşma çabası ile birlikte görülebilir.

 

Kekemelik toplumda yaygın bir konuşma bozukluğudur.Bir çok çocuk, ergen ve yetişkin, tanımadığı kişilerle konuşurken, kalabalık ortamlardayken, heyecanlandığında daha fazla artan kekelemelikten muzdariptir.Bu nedenle kekemelik sorunu olan  kişilerin çoğu sosyal etkinliklerden ya da çok konuşma gerektiren işlerden kaçınırlar.

 

Her kekemelik bir diğerinden farklıdır. Seslerin, hecelerin, sözcüklerin ve cümlelerin tekrar edilmesi, sözcüklerin bitirilmeden bırakılması, sözcüklerde alışılmadık vurgulamaların ortaya çıkması gibi değişik şekilde kekemelikler vardır.

 

Kekemeliğin sebebi Nedir?

 

Kekemeliğin bir çok nedeni  kesin değildir. Yapısal bir bozukluk, öğrenilmiş bir davranış, bir direniş belir­tisi, çevresel nedenler üzerinde durulmaktadır. Son yıllarda  kekemelikte genetik faktörler  açısından genler üzerinde umut veren yoğun çalışmalar vardır. Bütün bunlara rağman  yaygın olarak kekemeliğin tek bir nedene bağlı olmadığı görüşü hâkimdir.

 

Kekemelik Genellikle Hangi Yaşta Ortaya Çıkar?

 

Kekemelik, genellikle dil gelişiminin erken dönemlerinde ortaya çıkar (2-6 yaş).

Bazı durumlarda, okul çağında, nadiren yetişkinlikte de ortaya çıktığı görülebilir.

 

Kekemelik Cinsiyete Göre Farklılık Gösterir mi?

 

Kekemelik erkek çocuklarda, kız çocuklarda görüldüğünden daha yaygın olarak görülür, şiddeti ve sürekliliği de kız çocuklara göre fazladır.

 

Şarkı söylerken kekemelik olur mu?

 

Şarkı söylerken,başka bir lisanda konuşurken kekemelik olmaz. İletişim ile ilgili kaygının olmadığı ortamlarda, şarkı söylerken, oyun oynarken, yabancı dilde, hayvanlarla konuşurken vb. normal akıcılıkta konuşabilirler

 

Kekemelik tedavisi

Kekemeliğin iyileştirilmesine yönelik olarak uygulanan farklı terapi programları vardır.Temel olarak terapi programlarının çoğunda  çeşitli okuma çalışmaları yapılır. Bu tip programlara alınacak kişinin okumayı öğrenmiş olması ve herhangi bir okuma bozukluğunun olmaması gerekir.

 

Programların süresi 1-2 aydan 2 yıla kadar değişebilmektedir. Seçilecek terapi programının yanı sıra, kişinin yaşı, iyileşmeye ilişkin motivasyonu, problemin derecesi, çevresel destek imkanları, terapi seanslarına düzenli katılımı, terapi dışında yapması gereken görevleri tam olarak gerçeşleştirmesi gibi pek çok faktör terapi süresinin uzunluğunu belirlemektedir. Bu nedenle diğer konuşma bozukluklarının aksine  terapi programı için  kesin bir süre vermek mümkün olmamaktadır.

 

Konuşmaya ilişkin olumsuz şartlanmaların var olduğu günlük hayatın etkilendiği durumlarda, kişilerin konuşma terapisi yanısıra psikoterapi almaları da gerekebilir.

Bir yanıt yazın