Nefesin Hayatındır

Yaşam için çok gerekli ve temel bir şeydir nefes. Nefessiz yaşayamazsın. Bu yüzden nefes ve yaşam eş anlamlı olmuştur. Nefes yaşamın mekanizmasıdır ve yaşam nefesle derinden ilişkilidir. İşte bu yüzden Hindistan’da ona prana deriz. İkisi için tek bir sözcük vermişizdir: Prana canlılık demektir. Yaşamın nefesindir.

Nefesin seninle bedenin arasında bir köprüdür. Bu köprü seni bağlamakta, bedeninle ilişkilendirmektedir. Nefes yalnızca bedeninle aranda bir köprü değil, aynı zamanda seninle evren arasında da bir köprüdür. Beden yalnızca sana gelen, sana daha yakın olan evrendir.

Bedenin evrenin bir parçasıdır. Bedendeki her şey evrenin parçasıdır: Her zerresi, her hücresi… Evrene en yakın yaklaşımdır. Nefes köprüdür. Köprü yıkılırsa, artık bedeninde olmazsın. Köprü yakılırsa, artık evrende olmazsın. Bilinmeyen bir boyuta geçersin; o durumda, zaman ve uzamda bulunamazsın. Bu yüzden, nefes aynı zamanda seninle zaman ve uzam arasında köprüdür.

Bu yüzden nefes çok önemli olmuştur…. Nefesle bir şeyler yapabilirsen, aniden şu ana dönersin. Nefesle bir şey yapabilirsen, yaşamın kaynağına erişirsin. Nefesle bir şey yapabilirsen zamanı ve uzamı aşabilirsin. Nefesle bir şey yapabilirsen, dünyada ve aynı zamanda dünyanın ötesinde olursun.

Bir yanıt yazın